Waporyzatory to, jak mówi sama nazwa, przyrządy służące do waporyzowania ziół, czyli odparowywania cennych związków aktywnych bez uzyskiwania temperatury spalania samego suszu. Oczywistym zatem jest, że kluczowa w tej kwestii jest odpowiednia temperatura – na tyle wysoka, aby parowały pożądane przez nas substancje i na tyle niska, aby nie zapalił się susz i nie powstał dym. Właśnie w tym celu skonstruowano waporyzatory.
Waporyzator działa na zasadzie podgrzania suszu konopi lub innego zioła do temperatury ustalonej fabrycznie lub regulowanej przez użytkownika. To bardzo ważne, ponieważ doświadczeni palacze potrafią odpowiednio nią modulować, aby uzyskiwać ze swojego materiały określone, czasami inne efekty. Mechanizm przedostawania się wytworzonej pary do ust użytkownika jest bardzo prosty. Zazwyczaj, w najprostszych w konstrukcji modelach, jest to bezpośrednie wdychanie oparu z ustnika waporyzatora. Inne modele mają mechanizmy w postaci wężyków czy baloników dodatkowo filtrujących lub schładzających opar. Należy pamiętać, że nie każdy waporyzator jest bezpieczny.
Na waporyzatorach nie warto oszczędzać
Jeżeli rozglądasz się za waporyzatorem na własne potrzeby pamiętaj, że najtańsze nie są zazwyczaj dobrym wyborem. Bardzo często są one wadliwe, z racji gorszej klasy materiałów, z jakich są zbudowane. Ponadto w samych półproduktach i farbach, czy klejach i lakierach mogą znajdować się toksyczne, niepożądane substancje. Gdy do tego dojdzie kiepskiej jakości układ grzewczy urządzenia można sobie poważnie zaszkodzić. Może stopić się plastik w waporyzatorze i wraz z pożądanym buchem wciągamy wówczas w siebie pochodne ropy i innych trujących substancji składających się na plastiki.
Dlatego przy dobieraniu waporyzatora dla siebie postaw na jakość i nie kieruj się najniższą ceną. Na samym starcie warto rozważyć zakup urządzenia wykonanego z solidnych materiałów, jak szkło, tytan czy stal nierdzewna, a nawet ceramika. Wówczas będziesz miał pewność, że biorąc macha będziesz rozkoszował się tylko i wyłącznie aromatem Twojego suszu, a nie klejami czy pochodnymi plastiku. Solidna konstrukcja waporyzatora pozwoli także Tobie cieszyć się nim dłużej.
Czym się charakteryzuje dobry waporyzator?
Drugą ważną kwestią jest jakość mechanizmu odpowiadającego za sam proces waporyzacji suszu. Podzespoły waporyzatora powinny być w trakcie podgrzewania marihuany odizolowane od komory grzewczej. Zapewni to gwarancję, że nie dostaną się do niej niepożądane zapachy czy substancje (np. woda itd.). Takie waporyzatory mają wyizolowaną tzw. ścieżkę pary – czyli sposobu, w jaki opar wydostaje się z urządzenia i wędruje poprzez usta palacza do jego płuc.
Elementy nieodizolowane od innych części waporyzatora, zwłaszcza komory, w której waloryzowane jest zioło, mogą dawać niepożądany efekt w postaci tzw. odgazowywania. Wówczas „aromaty” podgrzanego plastiki czy izolacji przewodów waporyzatora mogą przedostawać się w raz z oparem z zioła do organizmu użytkownika.
Dlatego właśnie przy wybieraniu dobrego i sprawdzonego waporyzatora tak wskazana jest rozwaga. Pozwoli to Ci na rozkoszowanie się Twoim ulubionym suszem wykorzystując w pełni jego właściwości.
Waporyzator stacjonarny
Waporyzatory stacjonarne to takie, które zazwyczaj znajdują się w jednym, określonym miejscu, np. w domu. Najczęściej wymagają podłączenia do prądu i jakkolwiek nie są tak uniwersalne jak peny i kompakty, to mają szereg innych zalet. Dostarczają opary o wiele lepszej jakości, dzięki temu, że posiadają konwekcyjne źródło ogrzewania. Ich zaletą jest niewątpliwie możliwość przyłączenia potencjalnych akcesoriów, takich jak balony oraz system palenia zbiorowego, gdzie kilku pacjentów może w tym samym momencie raczyć się oparem. Ponadto, stacjonarne waporyzatory są solidniejsze w konstrukcji, mają większe komory oraz zaawansowane systemy grzewcze. Dzięki takim zaletom pozwalają relaksować się ulubionym ziołem w najpełniejszym zakresie. Najpopularniejszym sprzętem, który jako jedyny klasyfikowany jest jako medyczny to produkt marki Storz&Bickel – Volcano.
Waporyzator przenośny
Wyróżniamy dwa typy waporyzatorów przenośnych. Peny to, jak mówi sama nazwa, małe waporyzatory w kształcie e-papierosa. Ich zaletą jest dyskretność dla użytkownika, mobilność oraz stosunkowo niska cena. Tutaj okazują się bardziej uniwersalne, niż ich przenośne oraz stacjonarne odpowiedniki. Peny działają niemal zawsze na zasadzie klasycznej metody przewodzenia ciepła (w przeciwieństwie do preferowanego ogrzewania konwekcyjnego), dlatego bardzo ważne jest, aby początkujący użytkownicy takich waporyzatorów nauczyli się je odpowiednio regulować. Może to skutkować przegrzaniem się urządzenia, a nawet jego spalenia. Obecnie na rynku jest bardzo dużo waporyzatorów w postaci penów, ale najprostszym, a zarazem wydajnym sprzętem w tym wypadku okaże się VapCap M – manualny waporyzator, który do ogrzania komory potrzebuje otwartego ognia, najlepiej płomienia zapalniczki żarowej, lub też Vapor Genie.
Przenośne/kompaktowe waporyzatory zdobywają sobie coraz większą popularność wraz z rozwojem technologii udoskonalających ten sposób palenia. Kompakty są świetną opcją, jeżeli jesteś często w podróży i lubisz raczyć się dymkiem tam, gdzie akurat przebywasz. Przenośne waporyzatory to wszelkie tego typu urządzenia, które z racji ich małej wielkości możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek się udajesz.
Tutaj wielką zaletą jest wygoda takich waporyzatorów – masz je zawsze przy sobie. Większość kompaktowych modeli można ładować, jak smartphone’a, ale dla tradycjonalistów są także takie oparte na butanie i klasycznym zapłonie.