Aromaterapia to znany od wielu lat i skuteczny sposób na leczenie szeregu dolegliwości lub łagodzenie ich objawów. Jest ona łagodna w działaniu i w pełni bezpieczna. Choć aromaterapia wielu osobom może kojarzyć się z metodami z czasów pokolenia naszych babć, to obecnie nabiera ona zupełnie nowego wymiaru i pozwala na lecznicze bądź rekreacyjne przyswajanie właściwości ziół na całkiem nowe sposoby. Nowe oblicze aromaterapii to waporyzacja, która pozwala na zdrowe, bardzo oszczędne i znacznie dyskretniejsze korzystanie z Twoich ulubionych ziół. Do waporyzacji potrzebny jest odpowiedni sprzęt – z poniższego tekstu dowiesz się, czym jest waporyzator, jaka jest zasada jego działania i czemu zdecydowanie powinieneś sprawić sobie takie urządzenie. Zapraszamy do lektury!
Waporyzacja to prosty i ekonomiczny sposób na przyswajanie właściwości ziół. Wielbiciele tej formy ich przyswajania wskazują na istotne korzyści zdrowotne płynące z porzucenia tradycyjnych form konsumpcji na rzecz waporyzacji. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawia się coraz więcej modeli urządzeń umożliwiających o wiele bardziej skuteczne przyswajanie substancji zawartych w ziołach, niezależnie od tego czy są one używane w celach medycznych czy rekreacyjnych. Te urządzenia to waporyzatory (ang. vaporizery), które pod kątem efektywności znacznie przewyższają wszystkie inne znane dotychczas formy konsumpcji suszu – w tym ich palenie, spożywanie produktów spożywczych na bazie ziół czy picie ziołowych nalewek i naparów. Vaporizer dostarcza znacznie lepszych doznań.
Waporyzator – jak to działa?
Zioła umieszczone w vaporizerze podlegają odparowaniu, co oznacza, że zawarte w nich substancje aktywne nie ulegają zapłonowi i dostarczają użytkownikowi to co najlepsze. Jest to równoznaczne także z brakiem dymu, uciążliwego i mało dyskretnego zapachu, użytkownik nie wdycha też substancji smolistych ani szeregu toksyn uwalnianych podczas zwykłego spalania. W trakcie palenia spora część substancji aktywnych zawartych w ziołach jest niszczona przez zbyt wysoką temperaturę, co w przypadku waporyzacji nie ma miejsca. Oznacza to, że waporyzacja jest dużo bardziej ekonomiczną metodą przyswajania ziół. Dodatkowo, „zużyte” zioła po waporyzacji można wykorzystać np. do wypieków, co pozwala na pełne wykorzystanie zawartych w nich substancji. Brak spalania oznacza też wspaniały smak waporyzowanych ziół, pozbawionych nuty spalenizny charakterystycznej dla zwykłego dymu. Para z waporyzatora jest też znacznie bardziej łagodna dla dróg oddechowych, dzięki czemu inhalacja jest przyjemna i nie wywołuje podrażnień. Korzystanie z waporyzatora pozwala więc na znacznie przyjemniejsze korzystanie z ziół oraz cieszenie się ich prawdziwym smakiem i aromatem.
„Waporyzacja to ogromna wygoda. Waporyzatory przenośne są najczęściej niewielkich rozmiarów, dzięki czemu mieszczą się w kieszeni i można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Z kolei modele stacjonarne – przeznaczone do użytku w domowym zaciszu – mają większe gabaryty, cechują się za to większą mocą i lepszą wydajnością.”
– dowiadujemy się od Ryszarda Fazowskiego, eksperta z firmy VapeFully specjalizującej się w sprzedaży waporyzatorów klasy premium.
Waporyzacja oznacza też brak zmuszania innych do biernego wdychania dymu, co w przypadku tradycyjnego palenia jest trudne do uniknięcia. To szczególnie ważne w kontekście domowników – dzięki waporyzacji możliwe jest korzystanie z ziół w sposób, który nie jest uciążliwy dla innych. Użytkownik waporyzatora po prostu wdycha parę przez ustnik (w przypadku przenośnych waporyzatorów) lub za pośrednictwem balonu czy silikonowego węża (w przypadku modeli stacjonarnych).
Waporyzacja – świetny sposób na relaks i dbanie o zdrowie
Osoby mające okazję spróbować waporyzacji najczęściej mają wrażenie, że zupełnie na nowo odkryły działanie i smak swoich ulubionych ziół. W vaporizerze można używać dziesiątek rodzajów ziół stosowanych w leczeniu i zapobieganiu wielu powszechnym schorzeniom i dolegliwościom. Zaliczyć do nich można bezsenność, migreny, ataki kaszlu czy astmę.
Użytkownicy waporyzatorów często eksperymentują z różnymi rodzajami ziół i tworzą swoje własne mieszanki o unikalnych właściwościach. Jakich ziół można używać w waporyzatorze? Może to być na przykład waleriana, chmiel, mięta pieprzowa, rumianek czy babka lancetowata – lista jest oczywiście znacznie dłuższa, w zasadzie sami decydujemy co tam umieścić w zależności od tego jakie działanie i efekty chcemy osiągnąć – lecznicze czy relaksacyjne. Do kogo skierowane są waporyzatory? Z założenia są to urządzenia przeznaczone dla dorosłych użytkowników.
Waporyzacja jest zjawiskiem nowym i ciekawym, zaś samo korzystanie z waporyzatora jest na tyle interesujące i efektywne, że często staje się motywem przewodnim domowych imprez i szybko przyciąga kolejne osoby spragnione niesamowitych wrażeń. Waporyzacja to także doskonała metoda na walkę ze stresem.
Popularne zioła za sprawą waporyzacji zyskują swoje drugie życie. Młodzi, aktywni ludzie dbający o swoje zdrowie dużo chętniej sięgają po vaporizery niż trują się pełnym toksyn dymem. Vaporizery pozwalają na cieszenie się wspaniałymi właściwościami ziół, co korzystnie wpływa na zdrowie i sprzyja dobremu samopoczuciu. Warto spróbować!